Gdzie na weekend? 12 inspirujących miejsc blisko Warszawy

Trwająca epidemia zmieniła  moje plany podróżnicze na długi czas, jak pewnie i wielu z Was. Spowodowała, że doceniłam bliższe otoczenie równie piękne i interesujące, jak te z odległych miejsc na ziemi. Przez ostatnie epidemiczne miesiące odkrywam z rodziną najbliższe okolice. I choć tęsknię za innymi regionami, krajami, które planowałam odwiedzić, to jestem zadowolona z naszych pobliskich wędrówek. Może już  niedługo uda nam się bezpiecznie wyruszyć w dalszą podróż. A teraz jeśli wybieracie się na Mazowsze, to oprócz stolicy,  w której warto spędzić kilka dni, polecam inspirujące miejsca na łonie natury i kultury w pobliżu Warszawy.

*Nie wszystkie prezentowane miejsca odwiedziłam w czasie pandemii, dlatego wpisałam rok pobytu.

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich

Zespół Pałacowo-Parkowy Radziejowice uwielbiam miejsca, gdzie natura i kultura współgrają ze sobą tworząc cudowne miejsce do wypoczynku. W Radziejowicach tak właśnie jest. Znajduje się zamek przebudowany przez Jakuba Kubickiego na początku XIX w stylu neogotyckim połączony arkadami z pałacem. Mieści się Dom Pracy Twórczej, Galeria  Sztuki Józefa Chełmońskiego, Modrzewiowy Dwór z I pol. XIX wieku , Nowy Dom Sztuki, „Arka” Józefa Wilkonia. Odbywają się liczne imprezy kulturalne, festiwale, wystawy. Na pewno jeszcze wrócę, po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią.

 • Pałac w Jabłonnie – w poszukiwaniu kolejnego pałacu, który chciała zobaczyć moja pięciolatka trafiliśmy do Jabłonny. Stoi tu pałac z XVIII wieku wg projektu sławnego architekta Dominika Merliniego, który został przebudowany w XIX wieku przez Henryka Marconiego. Wokół pałacu rozpościera się rozległy park krajobrazowy z ciekawymi obiektami architektonicznymi m.in. łuk triumfalny, domek chiński, ruiny stajni, grota. Jest gdzie pospacerować, zjeść, przenocować lub rozłożyć koc i zrobić piknik.
 • Ruiny pałacu Łubieńskich i Rezerwat przyrody Bagno Jacka – intrygują mnie wszelkie ruiny i pozostałości po dawnym pałacowo-dworskim życiu, dlatego gdy przeglądam mapy poszukuję takich miejsc. Jednym z nich jest Okuniew, w którym znajdują się ruiny pałacu rodziny Łubieńskich z I poł. XIX wieku. Proponuję zobaczyć ruiny przy okazji wycieczki do Rezerwatu przyrody Bagno Jacka. Spacer z widokiem na bagna przy słonecznej pogodzie jest zachwycający! Oba miejsca dzieli tylko 8 km.
 • Ogród Botaniczny PAN w Powsinie – zmieniający swoje szaty w rytmie pór roku. I tak wiosną największą popularnością cieszą się magnolie, latem ogród różany i łąki kwietne, a jesienią wszystkie drzewa w różnokolorowych barwach. Spacer w otoczeniu przyrody daje wytchnienie, relaksuje i odpręża, bo „Patrzenie na piękno przyrody jest pierwszym krokiem do oczyszczenia umysłu” A. Ray. Warto odwiedzić o każdej porze roku, aby móc podziwiać obfitość flory i zmiany w niej zachodzące.
 • Serock – jeśli lubicie spacerować wzdłuż linii brzegowej rzek, to może wybierzecie się do Serocka? Jest ścieżka spacerowa – Bulwar Nadnarwiański, molo, piękny widok na ujście Bugu do Narwi. Poza tym znajduje się tu: Grodzisko Barbarka, kościół z basztami pełniący funkcje obronne usytuowany na wysokiej skarpie oraz Izba Pamięci i Tradycji Rybackich (w czasie obostrzeń nie zwiedziliśmy). Dobra opcja na jednodniową wycieczkę.
 • Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – tu posłuchacie recitali chopinowskich, pospacerujecie po zadbanym parku, zobaczycie wnętrze domu Fryderyka. Odetchniecie świeżym powietrzem  i zrelaksujecie się przy dźwiękach muzyki. (Wycieczka w 2019 r.)
 • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – „Wsi spokojna, wsi wesoła” skansen z żywymi zwierzętami, pięknym otoczeniem, bogatym programem (zgodnym z rytmem pór roku) dla zwiedzających. Tuż obok zaplecze noclegowe w postaci fajnego, nowoczesnego hotelu oraz restauracja ( pobyt 2018 r.)
 • Dolina Wkry w Pomiechówku – dzieci na pewno ucieszą się z wycieczki do Pomiechówka. Znajduje się tu  leśny plac zabaw, ciekawa ścieżka przyrodnicza zobrazowana ilustracjami z książki „Rok w lesie” Emilii Dziubak i licznymi informacjami na temat flory i fauny. Fajną atrakcją tego miejsca jest spacer w konarach drzew. Jest też park linowy. Połączenie zabawy, edukacji i rozrywki na świeżym powietrzu. Wszystko w pobliżu rzeki Wkry, gdzie można popływać kajakami ( wycieczka 2019 r.)
 • Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie i największe w Polsce wrzosowisko – to nasz hit ubiegłego roku! Miejsce, które nas oczarowało! Byliśmy już kilka razy i planujemy odwiedzić ponownie. Na pewno zachwyci miłośników natury, odpoczynku na łonie przyrody szczególnie w okresie kwitnienia wrzosów – koniec sierpnia, początek września. I powtórzę za Johnem Muir „Na każdym spacerze w naturze człowiek otrzymuje znacznie więcej niż szuka”, zgadzam się z tymi słowami w 100%.
 • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – najpierw zwiedzanie zabytkowych kolei z przewodnikiem przed budynkiem muzeum, potem podróż pociągiem retro do Kampinosu, piknik z ogniskiem nad rzeką Łasicą, a po powrocie zwiedzanie wystawy w budynku muzeum – fajnie zorganizowana wyprawa z programem, trzeba wcześniej rezerwować miejsca (wycieczka 2019 r.)
 • Kampinowski Park Narodowy – nasze wydeptane ścieżki to: Granica i Izabelin. Zostało nam jeszcze wiele szlaków. No cóż ostatnia podróż do miejscowości Truskaw, zakończyła się tak szybko, że nawet nie wysiedliśmy z samochodu. A to z powodu tłumów, jakie nawiedziły to miejsce. Obecnie jednak wolimy mniej uczęszczane szlaki….

Kolejność miejsc jest przypadkowa. Wszystkie zrobiły na mnie duże wrażenie, były okazją do spotkań, odpoczynku i relaksu, podziwu dla piękna, dlatego pojawiły się w zestawieniu. Wiosenne i letnie miesiące zachęcają do wędrówek, odkrywania kolejnych ciekawych miejsc, więc polecam i życzę bezpiecznych podróży.

Reklama

7 myśli na temat “Gdzie na weekend? 12 inspirujących miejsc blisko Warszawy

   1. Cudowne zdjęcia, cudowne chwile i wspomnienia Wasze 😉 Super, że mimo tej pandemii jesteście tacy aktywni i jest nieprzerwany kontakt z naturą. Każde miejsce ma swój urok. Czasem warto dokładnie poznać swoją okolicę, swój kraj zanim ruszymy podziwiać obcy 😉

    Polubienie

 1. Interesująco-inspirujące zestawienie. W kilku powyższych miejscach już byliśmy (Żelazowa Wola, Sochaczew, Kampinos, Pomiechówek, Sierpc), ale Wasze pozostałe propozycje kuszą bardzo, zwłaszcza wrzosowiska.
  Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s