Naturalne dekoracje wiosenne i wielkanocne

Jak dobrze, że już są wiosenne kwiaty. Wnoszą do naszych wnętrz radość, świeżość, optymizm i delikatny zapach. Jedne z moich ulubionych to bratki, które symbolizują przyjaźń. Podziwiam ich różnorodność kolorystyczną, intensywność i obfitość kwitnienia. Są mało wymagające, jednocześnie delikatne i odporne. Nie boją się przymrozków, dlatego są pierwszymi kwiatami, które po zimie wystawiam na balkon w dużych ilościach.

Z naturalnych łatwo dostępnych materiałów można wyczarować tanie, ekologiczne dekoracje, które ożywią domową przestrzeń. Proste w formie, ciszące oko, wprowadzające wiosnę. U mnie w tym roku królować będą: gałązki, bratki i gipsówka. A poniżej dokładna lista materiałów, które wykorzystałam do zrobienia wielkanocnych ozdób:

 • żywe kwiaty wiosenne
 • gałązki
 • gipsówka
 • sznurek naturalny
 • materiał jutowy z koronką
 • koronka bawełniana
 • piórka
 • szary papier
 • skrzynka drewniana
 • słoik (zbieram różne o ciekawych kształtach, doskonale zastępują wazony)
 • kobiałka po jajkach
 • pudełko
 • mech
 • sianko
 • świeczka w kształcie jajka
 • świecznik z brzozy z wnęką na podgrzewacz

Dekoracja w skorupkach jajek – skorupki trzeba rozbić na 3/4 wysokości, aby potem można było wlać do środka wodę potrzebną dla kwiatów. Od kobiałki odcinam wieczko. Wnęki przykrywam delikatnie siankiem, wkładam drewniane jajka oraz piórka. Do czystych skorupek wypełnionych wodą wkładam gipsówkę i bratki. W tej dekoracji pięknie będą wyglądać też inne wiosenne kwiatki, np. stokrotki, prymulki lub niezapominajki.

Stroik ze świeczką oraz wianek do powieszenia – słomiany wianek oplatam ścisło tkaniną jutową z żółtą koronką. Jej koniec spinam pod spodem szpilkami. Wierzch ozdabiam małymi gałązkami gipsówki. Dekorację można wykorzystać w dwojaki sposób: jako stroik na stół albo wianek do powieszenia. W pierwszym przypadku wystarczy włożyć w środek świeczkę (ja włożyłam dodatkowo kawałek filcu w formie kwiatka, żeby wypełnić przestrzeń – świeczka była mniejsza niż otwór). W drugim zaś potrzebujemy tylko sznurka jutowego do powieszenia.

Minimalistyczne dekoracje z gałązek – wazon po lewej stronie wykonałam z pudełka o prążkowanej fakturze, ozdobiłam bawełnianą koroną. W środek wstawiłam słoik z wodą, aby gałązki miały szansę wypuścić liski. Liczę, że do świąt już się zazielenią. Wazonik po prawej stronie to zwykły słoik ozdobiony bawełnianą koronką. Można dodać ulubione kwiatki dla dodania akcentu kolorystycznego.

Świecznik w glinianej misce – do pięknej miseczki o kobaltowej barwie – ulepionej przez moją starszą córkę – włożyłam mały szklany świecznik z pastelową świeczką. Dolną część udekorowałam gipsówką i wstążeczką, które maskują środek. W bogatszej wersji można dodać kwiaty. Do różowego koloru proponuję dołożyć stokrotki, a do niebieskiego niezapominajki.

Bukiet z tulipanów – minimalistyczna w swej formie choć nieco bogatsza wersja z gałązek i dwukolorowych tulipanów.

Kompozycje z bratkami – ach te bratki ! Kupuję je w dużych ilościach i ustawiam na balkonie, bo jako jedyne bujnie kwitną u mnie przez długi czas. Przerwy w skrzynce można wypełnić mchem, a skrzynkę ozdobić koronką. Będzie wtedy wyglądać odświętnie. Z bratków można też wykonać kompozycje na stół. Doniczkę z podstawką owinąć szarym papierem i udekorować koronką lub sznurkiem. Dodać gałązki i zielone liście.

Stroik brzozowy z gipsówką – do przygotowania tej dekoracji wykorzystałam stary świecznik z pnia brzozy (z otworem na podgrzewacz). Do środka włożyłam świeczkę w kształcie jajka. Ozdobiłam gipsówką, którą przywiązałam sznurkiem z juty. Dodałam kilka bratków.

Radości 🙂

Reklama

8 myśli na temat “Naturalne dekoracje wiosenne i wielkanocne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s