Jesienne wędrówki po Mazowszu w czasie pandemii – 6 pięknych miejsc wartych zobaczenia

W tym roku wszystko układa się inaczej niż planowałam. Z jednej strony pandemia ogranicza nas w podróżowaniu, z drugiej zaś nigdy wcześniej nie odwiedziłam tylu interesujących miejsc blisko mojego miejsca zamieszkania. Nie mogąc obecnie odwiedzać muzeów, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, zjeść w restauracji, usiąść w kawiarni, spacerować bez maseczki po parku w każdy weekend wyruszam z rodziną na wycieczkę poza miasto ( z prowiantem własnym lub na wynos). Przebywanie w pięknych okolicznościach przyrody działa na mnie jak balsam, pozytywnie wpływa na samopoczucie, łagodzi napięcie, relaksuje, dodaje energii i siły do działania. Pozwala oderwać się od życia, które przeniosło się do sieci i tak naprawdę nie wiadomo ile potrwa. Spotkania online, panel online, warsztaty online, teatr online*, koncerty online, gimnastyka online w pewnym sensie są dobrym rozwiązaniem w obecnej, trudnej sytuacji. Dają poczucie, że można funkcjonować mimo ograniczeń związanych z pandemią. Przyznaję, że są pewną formą zastępczą, ale oczywiście nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem za czym najbardziej tęsknię.

*Teatr Kwadrat ma już VOD, na poprawę humoru polecam sztukę „Berek, czyli upiór w moherze”, link tu

Możliwości ciekawego spędzenia czasu na Mazowszu jest wiele. Polecę Wam kilka fajnych miejsc na łonie natury, które odkryłam z moimi bliskimi w czasie pandemii. Możemy wybrać się do: parku narodowego, parku krajobrazowego, rezerwatu przyrody, do pobliskiego lasu czy nad wodę. Uwielbiam jak na trasie naszej podróży pojawi się zabytkowa architektura, zapomniana ruina, tajemnicze miejsce związane z historią lub kulturą…

Do przedstawionych poniżej miejsc z Warszawy dotrzecie w  ciągu około 30-40 min. samochodem. O każdej porze roku wyglądają inaczej, więc warto je odwiedzić wielokrotnie. Jesienny krajobraz ma w sobie coś urzekającego. Klimat nad rzeką, jeziorem, w lasach jest przeuroczy. Fajnie zaopatrzyć się w termos, przygotować ciepłą herbatę czy kawę, coś do przegryzienia i w drogę. Doskonałymi miejscami na rodzinny spacer o każdej porze roku są ścieżki przyrodnicze, obiekty historyczne, piękne pałace z parkami. Ciekawa historia, architektura, spotkane zwierzęta wzbudzają zainteresowanie moich małych podróżników. Jakie miejsca odwiedziliśmy?

  • Wrzosowisko Mostówka – jedno z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc na Mazowszu. W miejscowości Mostówka znajduje największe skupisko wrzosów, nie tylko na Mazowszu, ale w Polsce. Zachwycają odwiedzających przepięknym kolorem. Warto wybrać się pod koniec sierpnia, kiedy zaczynają kwitnąć, ale później też jest cudownie. Miejsce wyjątkowe, wokół piękne lasy sosnowe, wydmy, intensywnie zielony mech i porosty, mnóstwo grzybów o różnych kolorach. Prawdziwy zapach lasu, spokój i brak tłumów to niewątpliwie zalety tego miejsca. Ukochana miejscówka mojej rodziny. Idealna na spacery o każdej porze roku, choć najbardziej zachwyca w okresie kwitnienia wrzosów.
  • Rozlewiska Bugu – w miejscowości Kuligów, rewelacyjne miejsce na spacer, piknik, obserwację ptaków, koni, krów. Urzekający jest krajobraz rozlewisk ze stadem koni. Sielski pejzaż zachwyca nawet jesienią, kiedy jest szaro i ponuro. Przyznam Wam, że bardzo lubię wyprawy nad rzekę Bug. Zawsze jestem oczarowana widokami. Może dodatkowo wpływ ma sentyment rodzinny – moja babcia urodziła się w małej wiosce nad Bugiem.
  • Rezerwat przyrody Las Bielański – położony w Warszawie, w dzielnicy Bielany. Chroniony jest tu krajobraz dawnej, średniowiecznej Puszczy Mazowieckiej. Jest kilka ścieżek przyrodniczych, pieszych i rowerowych. Występują m.in. zające, wiewiórki, kuny, dzięcioł czarny – będący symbolem tego miejsca, a także sarny, które przebiegły nam przed oczami. Odwiedzając rezerwat warto zajrzeć do pokamedulskiego klasztoru. Do dzisiaj zachował się barokowy kościół oraz eremy – domy zakonników. Poza tym warto zatrzymać się przed kościołem przy drewnianej szopce (z żywym osiołkiem) wykonanej przez rzeźbiarza Józefa Wilkonia oraz zajrzeć na wyjątkowy plac zabaw dla dzieci z karuzelą i huśtawkami, również autorstwa mistrza Wilkonia.
  • Twierdza Modlin – pochodząca z XIX wieku, imponuje rozmiarem i dobrym stanem zachowania. Położona jest u zbiegu trzech rzek: Wisły, Narwi i Wkry w Nowym Dworze Mazowieckim. Wśród wielu budynków, które zobaczymy na trasie zwiedzania najdłuższym jest cytadela – pełniła rolę koszar wojskowych. Warto podkreślić, że jest najdłuższym budynkiem w Europie, ma ponad 2 km długości. Na szczególną uwagę zasługują ruiny spichlerza malowniczo położonego u ujścia Narwi do Wisły. Spichlerz został zbombardowany przez Hitlerowców w 1939 roku. Obecnie ruina, najlepszy widok jest z Tarasu Bonapartego*. Niesamowity urok ruin uwieczniają filmowcy. Spichlerz był bowiem Zamkiem Horeszków w „Panu Tadeuszu” A. Wajdy. Więcej informacji o historii obiektu znajdziecie na stronie Twierdzy Modlin link tu. Ciekawe miejsce na rodzinny spacer z historią w tle, na wędrówkę z dziećmi w poszukiwaniu niedźwiedzi (na trasie jest kilka figur Baśki Murmańskiej), na odkrywanie historii.

*Na tarasie znajduje się artystyczny mural autorstwa Arkadiusza Andrejkowa, inspirowany kadrami z filmu”Pan Tadeusz” (z 1928 roku).

  • Rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie – położony jest w gminie Raszyn, w miejscowości Falenty. Przepiękny rezerwat ornitologiczny, występują tu m.in. perkozy, mewy śmieszki, kormorany, czaple, kaczki, łabędzie, remizy, zimorodki. Obejmuje 11 stawów, można poruszać się po wyznaczonym szlaku, są też wieże obserwacyjne do podziwiania panoramy. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zobaczenia z zewnątrz Pałacu w Falentach parkiem krajobrazowym. Pałac powstał w XVII wieku, w wyniku wojen został zniszczony, a w XVIII i XIX był przebudowywany. Obecnie to siedziba Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego. A potem zaopatrzeni w termos z gorącą herbatą spacerowaliśmy po dosyć rozległym terenie, napotykając m.in. bramę neogotycką i oranżerię (w stanie ruiny) z XIX wieku.
  • Rezerwat przyrody Łęgi Czarnej Strugi – znajduje się w gminie Nieporęt, nieopodal Puszczy Słupeckiej. Chronione są tu naturalne lasy lęgowe ze starym drzewostanem, będące miejscem przebywania bobrów, kumaków, łosi, saren. Polecam na przyjemny spacer w pięknych okolicznościach przyrody. W rezerwacie znajduje się leśny plac zabaw dla dzieci. W kolejnym wpisie zaprezentuję więcej rezerwatów przyrody znajdujących się w Warszawie i okolicach. Fajnie, że można je odwiedzać przez cały rok i podziwiać o każdej porze. Wiosenne wędrówki tutaj.

W tym roku jesień pokazała swoją najpiękniejszą stronę. Na Mazowszu było wiele ciepłych, słonecznych, przyjemnych dni w sam raz na przyrodnicze wycieczki. Piękna, polska złota jesień!

A na zakończenie moje ulubione zdjęcie zrobione podczas wędrówek po Mazowszu, zatytułowane:

Zdobywam świat 🙂

Reklama

7 myśli na temat “Jesienne wędrówki po Mazowszu w czasie pandemii – 6 pięknych miejsc wartych zobaczenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s