Pomysł na weekend: Pałac i Stadnina Walewice, Łowicz i okolice

W związku z epidemią, pojawia się coraz więcej pytań o polecenie spokojnych miejsc na weekend czy urlop w kraju. Bez tłumów, na łonie natury z możliwością zwiedzania regionalnych atrakcji. Przypomniałam sobie o Walewicach, gdzie w marcu ubiegłego roku spędziłam z rodziną weekend. Słoneczna pogoda, budząca się do życia przyroda, kwitnące fiołki,  śpiewające ptaki, skaczące po drzewach wiewiórki tworzyły już wiosenną atmosferę na walewickiej wsi. Przy okazji poznaliśmy kolorową kulturę łowicką zwiedzając muzea, skansen i cepelie w Łowiczu oraz Sromowie. Zasmakowaliśmy specjałów kuchni regionalnej w Bednarach. W trzech słowach było: naturalnie, historycznie i ludowo. Kto chce dowiedzieć się więcej? Zapraszam dalej…

Walewice brama

Z pobytu w Walewicach zadowoleni będą miłośnicy architektury, pięknych wnętrz pałacowych, historii i oczywiście przyrody, szczególnie koni. A dlaczego… sami zobaczcie 👀

Pałac w Walewicach

We wsi Walewice, niedaleko Łowicza znajduje się klasycystyczny pałac, położony nad rzeką Mrogą, zbudowany dla Anastazego Colonna-Walewskiego (szambelana króla Augusta Poniatowskiego) w latach 1773- 1783. Trzeba przyznać, że pałac robi wrażenie, prezentuje się wspaniale. Warto zobaczyć piękne sale i poznać ciekawą historię obiektu z głośnym romansem wszech czasów w tle. Anastazy w sędziwym już wieku poślubił młodziutką Marię Łączyńską, która zakochała się w Napoleonie Bonaparte. Z tego romansu narodził się w 1810 roku syn Aleksander (późniejszy dyplomata francuski) uznany przez Walewskiego. W pałacu można zobaczyć jego portret. A dla zwiedzających udostępniony jest historyczny apartament Napoleona. Nie można go jednak wynająć ze względu na bardzo cenne, oryginalne, ponad 200-letnie tapety zamówione przez Marię Walewską we Francji. Wykonane są z papieru czerpanego, w kolorach sepii i zachowane w bardzo dobrym stanie. Można je podziwiać tylko przy okazji zwiedzania pałacu z przewodnikiem.

Fajnym miejscem na spacery i wypoczynek na łonie przyrody jest rozległy, malowniczy park w stylu angielskim ze stawami, rzeką, wiekowymi drzewami i rzeźbami ogrodowymi w stylu rokoko, które nadszarpnięte są już zębem czasu.

Restauracja w pałacu czynna jest w niektóre weekendy, w zależności od sezonu, najlepiej sprawdzić przed przyjazdem dni, godziny otwarcia. My w pałacowym wnętrzu zjedliśmy niedzielne śniadanie. Pobyt w takim otoczeniu sprawia, że można poczuć się wyjątkowo. Tuż obok pałacu jest bar (ze stolikami także na zewnątrz), w którym serwowana jest m.in. kawa, herbata, domowe ciasto, placki, burgery oraz smażony karp, złowiony w walewickim stawie.

Obiekt jest hotelem, więc mamy opcję noclegu w apartamentach pałacowych lub w Starej Wozowni, z czego skorzystaliśmy.

Walewice słyną ze stadniny koni. Od XIX wieku, kiedy to właścicielami pałacu byli Grabińscy, hoduje się na tym terenie konie angloarabskie. Obecnie w Stadninie Walewice jest klub jeździecki, odbywają się zwody sportowe, nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczkami. Stasza córka mogła poćwiczyć jazdę na ujeżdżalni (wcześniej trzeba umówić termin z instruktorem). Mieliśmy też okazję zobaczyć galopujące stado. Dla  mnie miłośniczki koni widok zachwycający.

stadnina walewicestadnina walewice 3stadnina walewice 2Walewice stadnina

Miejsce bardzo inspirujące, z potencjałem, choć uważam, że oferta powinna być nieco bogatsza, żeby zainteresować turystów. Fajnie byłoby móc: wypożyczyć rower i zwiedzić okolice, wypożyczyć sprzęt do łowienia ryb w pobliskich stawach czy zamówić kosz z jedzeniem do piknikowania w parku, zorganizować grę terenową związaną z historią pałacu, stadniną, przyrodą dla dzieci i nie tylko. Uwielbiam miejsca, które mają ciekawą ofertę kulturalną, rozrywkową i kulinarną dla całej rodziny. Tutaj mi trochę tego brakowało, ale biorąc pod uwagę nasz krótki pobyt nie nudziliśmy się ani minuty. Przy dłuższych pobytach trzeba pomyśleć o dodatkowych atrakcjach.

Na zakończenie kilka interesujących miejsc, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w walewickim pałacu:

Muzeum i Skansen w Łowiczu – lekcja edukacji ludowej: poznajemy piękne, kolorowe stroje ludowe, jakie były noszone w różnych okresach historycznych, wystrój wnętrza łowickiej chaty, wyposażenie, meble, malowane skrzynie wraz z dekoracjami: pajączki podwieszane pod sufitem (ze słomy i papieru), wycinanki z kolorowego papieru, dzbanuszki z wydmuszek dekorowane wycinankami.

Bazylika katedralna w Łowiczu, która odegrała dużą rolę w kulturze i historii Polski, siedziba arcybiskupów, miejsce spoczynku prymasów i arcybiskupów (aż 12).

Łowicz 1

Cepelia w Łowiczu – jeśli chcecie kupić pamiątki, związane z motywami łowickimi, to tutaj jest bardzo duży wybór.

Restauracja i kawiarnia Powroty w Łowiczu – dobre miejsce na kawę i małe co nie co, jak będziecie chcieli  się posilić i odpocząć.

Łowicz 4

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie – niesamowite muzeum założone przez Juliana Brzozowskiego. Do obejrzenia są ruchome rzeźby przedstawiające sceny z życia wsi związane z kultywowaniem tradycji, obrzędami, codziennym życiem, postaci historyczne oraz zaprzęgi konne. Artystyczna rodzina, która tworzy sztukę ludową, rzeźby, obrazy, pisanki, wycinanki, hafty, pajączki. Warto posłuchać o historii tego miejsca, bo po wystawie oprowadzają członkowie rodziny. Informacje o zwiedzaniu tutaj.

Karczma Bednarska w Bednarach – pyszne jedzenie, regionalne smaki i łowicki wystrój restauracji 🙂

Gorąco polecam wszystkie wymienione miejsca. Dopełnieniem wycieczki byłoby zwiedzenie jeszcze: Łowickiego Parku Etnograficznego w Maurzycach (ale o tej porze był sezonowo zamknięty) oraz Bolimowa słynącego z wyrobów ceramicznych. Dzisiaj w tej miejscowości działa  tylko jeden zakład Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich, który chciałabym odwiedzić. Z braku czasu się nie udało, ale wizytę planujemy przy okazji kolejnej podróży. Tradycyjne wyroby z charakterystycznym ptaszkiem można podziwiać w Muzeum w Łowiczu.

To był piękny, kolorowy weekend, który do tej pory ciepło wspominam 🙂

stadnina walewice 5

Pobyt w marcu 2019 r.

6 myśli na temat “Pomysł na weekend: Pałac i Stadnina Walewice, Łowicz i okolice

      1. Chciałabym, ale ten rok z wiadomych powodów do takich nie należy 😷 Sytuacja powoduje, że plany na dalsze podróże odkładam na kolejne wakacje, a tymczasem wybieram się na odkrywanie pięknych zakątków Polski tych bliższych i trochę dalszych😎

       Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s