Pestycydy w owocach i warzywach

Warzywa i owoce w naszej diecie to podstawa. Dostarczają niezbędnych witamin, minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Ale czy na pewno nam nie szkodzą? Co z pestycydami, które są stosowane w rolnictwie do zwalczania szkodników? Używane nagminnie w celu ochrony roślin przed bakteriami, chorobami, aby uprawy przyniosły, jak największe zbiory i zyski.  Dopuszczone są do stosowania w uprawie konwencjonalnej. O szkodliwości pestycydów można znaleźć bardzo dużo informacji i publikacji, dlatego nie będę ich powtarzać. W skrócie: są zagrożeniem dla zdrowia, czasem nawet życia. Kumulują się w organizmie człowieka i przyczyniają do wielu chorób, m.in. nowotworowych. Powodują bóle brzucha, bóle głowy, wymioty, alergie, zmiany skórne, uszkadzają układ nerwowy. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci.

w0590

Co można zrobić, aby spożywać mniej zanieczyszczonych owoców i warzyw?

Koniecznie trzeba zwracać uwagę, z jakiego źródła pochodzą rośliny. Polecam kupować owoce i warzywa sezonowe ze sprawdzonych miejsc, bezpośrednio od rolnika, omijając te sprzedawane w marketach (nie mające odpowiedniego oznaczenia). Wybierać mniejsze okazy, które nie wyglądają idealnie. Najlepiej korzystać z własnej, domowej hodowli, jeśli jest taka możliwość. Mycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą zmniejsza ilość pestycydów, ale na pewno nie wszystkie. Dobrze jest  przed zjedzeniem obrać ze skórki. Niektóre pestycydy wnikają w głąb rośliny, dlatego poniżej zamieszczam dwie listy roślin, które chłoną najwięcej zanieczyszczeń (tzw.  brudna 12-tka) i najmniej (tzw. czysta 15-tka).

Lista pochodzi z 2019 r. i jest aktualizowana co roku przez Instytut Badawczy EWG (Enviromental Working Grup)*. Polecam sprawdzić na stronie całą listę  (50 roślin) począwszy od najbardziej chłonących pestycydy do najmniej.

        BRUDNA 12

 1. truskawki
 2. szpinak
 3. jarmuż
 4. nektarynki
 5. jabłka
 6. winogrona
 7. gruszki
 8. wiśnie
 9. brzoskwinie
 10. pomidor
 11. seler naciowy
 12. ziemniaki

      CZYSTA 15

 1. awokado
 2. kukurydza
 3. ananas
 4. groszek cukrowy
 5. cebula
 6. papaja
 7. bakłażan
 8. szparagi
 9. kiwi
 10. kapusta
 11. kalafior
 12. kantalup (rodzaj melona)
 13. brokuł
 14. grzyby
 15. melon miodowy

Szczególnie rośliny z pierwszej listy warto nabywać z upraw ekologicznych, które są oznaczone unijnym logiem produktów ekologicznych:

Znalezione obrazy dla zapytania logo eko produktów

Więcej informacji, jak rozpoznać żywność ekologiczną, jak wygląda certyfikacja produktów znajdziecie na stronie Biokuriera.

w0518
ekologiczne warzywa z Warmii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s