Slow wakacje – lato na Warmii

Na Warmii najlepiej wypoczywam… Cisza, spokój, bliskość natury, jedzenie z ogródka. Zwalniam i regeneruję siły.  W końcu się wysypiam, mam czas na gotowanie, czytanie, spotkania z bliskimi i pogawędki z sąsiadami. Uwielbiam odpoczynek wśród kwiatów i zieleni. Wieczorne cykanie świerszczy i poranne śpiewy ptaków. Delektuję się smakiem dojrzałych w słońcu malin, jeżyn, aronii, pomidorów oraz każdą chwilą spokoju, zapachem lata przypominającym wakacje z dziecięcych lat.

1FWsiadam na rower i chłonę czyste, warmińskie powietrze. Zachwycam się pięknem otaczającej przyrody, kolorami lasku brzozowego, polami kukurydzy i rozległymi łąkami.  Zatrzymuję się, żeby uchwycić w kadrze te widoki i zerwać jabłka rosnące przy drodze….

IMG_8905IMG_9066IMG_8993

Cieszę się, że moje dzieci mają tu dużo swobody, świeżego powietrza, kontakt ze zwierzętami, czego brakuje w stolicy. Kot przychodzący od sąsiadów, jak do siebie, jeż drepczący wieczorem w ogrodzie, małe jaszczurki spotkane na drodze, żaby rechoczące na łące, ślimaki wychodzące po deszczu, bociany latające nad głowami.

Dzieci są szczęśliwe. Mają świetne pomysły na wspólne zabawy w stajnię, kwiaciarnię, fabrykę kwiatowych i owocowych perfum. Cudowne jest całodniowe przebywanie na dworze (nawet w deszczu), zabawy do późnego wieczora, zrywanie owoców prosto z krzaków, jedzenie w ogrodzie czy wycieczki na 30-letnim rowerze 🙂 po polnych drogach.

IMG_8834IMG_8844IMG_9021IMG_9046

I łyk kultury. Po raz kolejny koncert organowy z ruchomymi figurami w Św.  Lipce. Wystawa sztuki abstrakcyjnej „To co widać. Sztuka abstrakcji” i ciekawe warsztaty odbywające się w reszelskiej Galerii „Zamek”, pod okiem artystki Ity Haręzy. Dzieci stworzyły dwa dzieła, które można zobaczyć w galerii podczas trwającej wystawy. Jedno wg koncepcji Edwarda Dwurnika, zainspirowanego action painting, drugie wg Ryszarda Winiarskiego. Kreatywnie spędzony czas, dziękujemy 🙂

IMG_8924IMG_8923

Na zakończenie weekend w Lidzbarku Warmińskim. Romantyczny pobyt na Zamku Biskupów Warmińskich. Hotel Krasicki gorąco polecam, szczególnie na wyjątkowe okazje. Świetne wnętrza, doskonałe jedzenie i relaksujące SPA, a także możliwość popłynięcia gondolą dla spragnionych bliskości natury. Ponadto mamy kulturę i sztukę na wyciągniecie ręki: Muzeum Warmińskie (Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie), w którym zobaczymy ciekawie zaprezentowaną historię zamku oraz inne ekspozycje czasowe (wystawa malarstwa  XX/XXI wieku).  Piękna jest Złota Kaplica i freski, na które warto zwrócić uwagę. W części hotelowej koniecznie trzeba zajrzeć do biblioteki, gdzie możemy zobaczyć replikę dzieła Mikołaja Kopernika i Gala Anonima z pozłacanymi ilustracjami.

IMG_9082

Warmię zawsze wspominam z sentymentem, tęsknię i za każdym razem z radością wracam…

IMG_9068

Sierpień 2019

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s