Szwecja dla dzieci: Vimmerby i Bullerbyn

W szwedzkim mieście Vimmerby znajduje się niezwykłe miejsce: Astrid Lindgrens Värld, czyli Świat Astrid Lindgren, w którym każdy poczuje się wspaniale. A dla dzieci to po prostu raj. Piękne, kolorowe, drewniane domki bohaterów książek Astrid, do których można wejść i bawić się do woli. Spektakle w pełnej obsadzie aktorskiej, doskonałej oprawie muzycznej i scenograficznej. Naprawdę warto, to zobaczyć!

Moje pociechy uwielbiają Pippi, Karlssona, Lottę czy Dzieci z Bullerbyn. Z radością patrzyłam, jak zaglądają do domków bohaterów, cieszą się i z zachwytem oglądają przedstawienia. Nie szkodzi, że po szwedzku. Znając treść książek wiadomo, o co chodzi, a charakterystyczni bohaterowie od razu są rozpoznawalni „Mamo, to przecież Panna Cap” 🙂

Świat Astrid Lindgren zachwyca. Dzieci mogą: wejść na konia Pippi czy do jej łóżka, pobawić się na dachu Karlssona, zajrzeć do domków. Niektóre są małe, więc idealne dla dzieci, dorosłym już gorzej tam wejść.

Dziewczynki świetnie bawiły się w cukierni, w domu Braciszka, na zamku, w Willi Śmiesznotce. Starsza córka szalała na drewnianych koniach i skakała po drzewach oraz ogromnych meblach, a młodsza najlepiej bawiła się w cukierni. Uśmiech nie znikał 🙂

Na terenie ŚAL jest wiele fajnych miejsc do odpoczynku. Są kawiarnie, restauracje, naleśnikarnie, lodziarnie, sklepy z pamiątkami, słodkościami, place zabaw, miejsca na pikniki. Wspomnę jeszcze, że są specjalne wózki dla dzieci, do których można wsadzić plecaki, torby itp. co bardzo ułatwia przemieszczanie po rozległym terenie.

s_8497

W jeden dzień nie zdążyliśmy wszystkiego zobaczyć (czego bardzo żałuję). Teraz już wiem, że  wycieczkę do Vimmerby najlepiej zaplanować na co najmniej 2 dni. Aby skorzystać ze wszystkich atrakcji. Latem ŚAL jest otwarty od 10.00 do 18.00, to zdecydowanie za krótko. Bilety można kupić na 1 dzień, 2 dni lub 3 dni. Ceny uzależnione są od sezonu. Więcej informacji o cenach znajdziecie tutaj.

s_8601

W Vimmerby warto też zobaczyć Astrid Lindgren’s Näs, czyli dom Astrid, w którym się urodziła i wychowała. My nie zdążyliśmy 😦 Więcej informacji tutaj.

s_8673

Niedaleko od Vimmerby (zaledwie 15 km) znajduje się wioska Sevedstorp* (Bullerbyn), którą inspirowała się Astrid Lindgren pisząc Dzieci z Bullerbyn. Trzy domy: Anny i Britty, Lassego, Bossego i Lisy oraz Ollego, drzewo z wielką dziurą, stodoła, kany do mleka… Wszystko wygląda bajkowo i uroczo 🙂 W wiosce znajduje się kawiarnia (dotarliśmy dosyć późno i była już zamknięta). Widoki na okolicę sielankowe…

s_8724

*w Sevedstorp mieszkał ojciec Astrid, jeszcze w młodości, potem przeprowadził się do Näs (obecnie dzielnica Vimmerby). Astrid często przyjeżdżała do Sevedstorp, a idylliczna wioska została opisana w książce „Dzieci z Bullerbyn”.

Wycieczkę do Vimmerby polecam szczególnie dla rodzin z dziećmi, którzy znają twórczość Astrid Lindgren, uwielbiają wykreowanych przez nią bohaterów. Jestem pewna, że wszyscy i mali, i duzi będą się w tym miejscu doskonale bawić.

 „Mol książkowy” w szwedzkiej księgarni

Na zakończenie serdecznie polecam:

  • „Przygody Pippi” wyd. Nasza Księgarnia z pięknymi, oryginalnymi ilustracjami Ingrid Vang-Nyman (duńskiej ilustratorki książek dla dzieci)
  • Komiksy o Pippi  – początkowo w l. 50-tych historyjki w formie komiksów były wydawane w szwedzkim czasopiśmie dla dzieci, a potem zostały wydane w wersji książkowej (il. Ingrid Vang-Nyman), dzisiaj można kupić w polskiej wersji językowej wydane przez Wyd. Zakamarki
  • Audiobooki, w wykonaniu Edyty Jungowskiej, np.  „Karlsson z dachu” czy „Emil ze Smalandii”
  • „Przygody dzieci z ulicy Awanturników” z kolorowymi ilustracjami Ilon Wikland
  • film na DVD „Pippi Langstrumpf” z lat siedemdziesiątych, choć jakość filmu nie najlepsza.
  • http://astridlindgrensvarld.se/en/ (przy planowaniu podróży do ŚAL warto zajrzeć)

8 myśli na temat “Szwecja dla dzieci: Vimmerby i Bullerbyn

  1. Bardzo ciekawe miejsce dla dzieci w Szwecji 🙂 Atrakcji widać jest tam wiele 🙂 Moja trzy i pół latka przerabia właśnie komiks o Pippi ale sięgniemy również po inne książki Astrid Lindgren 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s