Ekologia na co dzień

Na początek kilka słów o ekologicznym trybie życia.

W moim przypadku wiąże się, to z wyrzucaniem szkodliwej chemii z mojego otoczenia. Przede wszystkim znajdującej się w pożywieniu, kosmetykach i środkach czyszczących.

Chemia w pożywieniu jest wszechobecna, dlatego zawsze czytam skład produktów i wybieram te, które mają krótką listę i zawierają tylko naturalne składniki.

Jeśli chodzi o  kosmetyki, to oczywiście używam, ale unikam: SLS, parabenów, silikonów, barwników, aluminium. W tej kwestii potrzeba chemika, żeby  wszystkie substancje zawarte w nich poznać i wiedzieć, jaki mają wpływ. Ale też  obowiązuje ta sama zasada, co przy produktach spożywczych, jak najkrótszy skład jest dla nas najlepszy. Do sprzątania, wystarczy: soda oczyszczona, ocet, olejek eteryczny, orzechy piorące. Przyznaję używam także gotowych produktów np. do zmywania, ale staram się wybierać te ekologiczne, które nie zawierają szkodliwych fosforanów, amoniaku, chloru.

Na zakupy zabieram ze sobą torbę wielorazowego użytku, żeby nie korzystać z jednorazówek. Pozbyłam się też wielu pojemników plastikowych do przechowywania żywności, teraz przechowuję w szklanych  słoiczkach, miseczkach, a folię aluminiową zamieniłam na papier do pieczenia.  Pieczywo zaś przechowuję w lnianym worku. I oczywiście segreguję śmieci, a przeterminowane leki oddaję do apteki. Codziennie staram się żyć bardziej ekologicznie i Was też zachęcam. To ważne, aby choć troszkę przyczynić się do tego, żeby oddychało się nam lepszym, czystszym powietrzem.

Co możemy zrobić,  żeby żyć ekologicznie, zadbać o swoje zdrowie i najbliższe otoczenie?

 • uwolnić przestrzeń od wszechobecnego plastiku, używać go jak najmniej
 • wybierać produkty pochodzące z recyklingu
 • sprawdzać składy produktów spożywczych i kosmetycznych, unikać tych z długa listą składników
 • nie kupować jedzenia w puszkach, tylko w słoikach, które później można wykorzystać do przechowywania produktów spożywczych
 • zastąpić foliówki, woreczkami bawełnianymi, lnianymi, papierowymi
 • kupować tylko te rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne
 • rzeczy mało zabrudzone prać w orzechach piorących, naprawdę dają radę
 • nie kupować sztucznych dekoracji, można samemu stworzyć z takich materiałów naturalnych jak drewno, papier, tkaniny, rośliny
 • niektóre rzeczy można zrobić samemu: np. chusteczki nawilżone, płyn do czyszczenia przepisy tutaj
 • nadać rzeczom „drugie życie”, dodać dla potrzebujących, wymienić się ze znajomymi, oddać lub sprzedać na Pchlim Targu, wykorzystać np. do zabawy z dziećmi
 • przeterminowane jedzenie typu: kasze, mąka, ryż, produkty sypkie można wykorzystać do zabawy z dziećmi (wysypać mąkę na czarną blaszkę i malować pędzelkiem, przesypywać przez sitko, kasze wsypać do pojemniczków i pozwolić przesypywać, np. przez lejek)
 • przeterminowane leki oddawać do apteki (w wielu są specjalne pojemniki)
 • zużyte baterie, sprzęt elektroniczny zanosić do specjalnych miejsc zbiórek, które często są w sklepach elektronicznych lub na festynach ekologicznych, wtedy w zamian można otrzymać żywe rośliny do posadzenia.

Wymaga to trochę konsekwencji, ale możemy się przyczynić do ocalenia naszej planety od sterty śmieci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s